W dniach 21 – 25 marca twórczo i  kolorowo było w naszym przedszkolu. W ramach „Kolorowego, zdrowego  tygodnia” inspiracją do zabaw i zajęć z dziećmi były kolory,  z którymi dzieci stykają się na co dzień  działając w oparciu o założenia pedagogiki planu daltońskiego.

W poniedziałek przedszkole „zaczerwieniło się”. Dzieci wysłuchały bajki „Czerwony kapturek”, malowały czerwoną farbą, wykonywały jabłuszka i pomidory z bibuły, tańczyły z czerwonymi przyborami.  Uświadomiły sobie znaczenie miłości i przyjaźni. Dowiedziały się ile witamin mają czerwone owoce i  warzywa, samodzielnie sporządzały sok pomidorowy, kroiły warzywa. 

We wtorek królował kolor niebieski. W tym dniu dzieci dowiedziały się, jak bardzo woda jest potrzebna do życia ludziom, zwierzętom i roślinom oraz, że należy ją oszczędzać. Były piosenki, tańce, zabawy z wodą oraz zajęcia sensoplastyczne.

W środę zrobiło się w przedszkolu bardzo pomarańczowo. Dzieci malowały, lepiły, wyklejały, przeliczały marchewki. Ze smakiem chrupały pomarańczowe warzywa. Przygotowywały smaczne wypieki i soki pomarańczowe. Ten dzień dostarczył przedszkolakom dużej dawki ruchu i witamin.

W czwartek  dominował kolor zielony. W ten dzień były zagadki, rozmowy o ekologii, naszej planecie i segregacji odpadów. Przedszkolaki z każdej grupy samodzielnie siały zioła i kwiaty w salach przedszkolnych oraz w ogrodzie.  Było radośnie, ale przede wszystkim zielono.

Ostatni dzień kolorowego tygodnia  poświęcony był słońcu.  Dzieci poznały planety Układu Słonecznego, dowiedziały się, że Ziemia krąży wokół Słońca i zapoznały się ze zjawiskiem następstwa dnia i nocy. Wykonywały prace plastyczne z użyciem żółtych elementów. Konstruowały budowle z różnego rodzaju żółtych klocków. Piękna słoneczna pogoda zachęcała do spacerów i zabaw w naszym ogrodzie. Tego dnia w przedszkolu było słonecznie i radośnie, a żółty kolor dostarczył przedszkolakom pozytywnej energii.

W kolorowym tygodniu dzieci codziennie zakładały stroje w kolorze dnia. W salach powstawały kąciki zabaw inspirowane kolorem dnia.  Pobudzały one twórczą aktywność i wyobraźnię u dzieci.

Kolejny tydzień z kolorami w przedszkolu już za rok.